Нові цікаві факти про старі знайомі томати
Виходжу сьогодні з машини в одному з фешенебельних районів столиці і бачу у квітнику перед собою диво-квітку заморську… під назвою помідора! А ви таки практичні люди, кияни)) В інших містах петунії та чорнобривці вирощують, ви ж зразу двох зайців вирішили застрелити)
Жарти жартами, та говорити тепер ми будемо саме про помідори. Ця ягідка (думаю, нікого не здивувала?) родом з Перу. Її дуже довго вважали отруйною, аж поки один американський полковник, щоб довести протилежне, не змушений був з’їсти їх ціле відро. Він вижив (хоча, як на мене, то запросто міг лопнути), і з того часу, з 1820 року, томати стали популярними.
Оскільки вони з роду пасльонових, то одними з найближчих їх родичів є картопля та, як не дивно, тютюн. Дітки, яким не продають цигарки, не читайте, що пише ця дивна тітка, бо пробувати курити помідори не потрібно!
Одним з найцікавіших, як на мене, фактів є те, що помідори не втрачають своєї корисності при тепловій обробці, а навпаки стають ще ціннішими для організму. Не буду перераховувати, що там є всередині, однак зауважу, що в одній склянці томатного соку міститься половина добової норми вітамінів А та С.
А ще томати використовують в народній медицині для загоювання опіків та ран, оскільки вони містять природні рослинні антибіотики.
Наприкінці ще розкажу вам, що найбільша «помідорка», яку вдалось виростити, важила всього лише 2,9 кг. Манюня))
PS. А як класно вони виглядають в баночках… шкода, що фото позаторішнє(
Коментарі 11